Son-rise program

Vznik

Son-rise Program® byl vytvořen rodiči Barry Neil Kaufmanem a Samahriou Lyte Kaufmanovou, když jejich syn Raun byldiagnostikován jako těžce a nevyléčitelně autistický. Doktoři jim navrhli, aby se raději soustředili na svoje dvě zdravé dcery a Rauna dali do ústavu. Kaufmanovi se s tímto návrhem nechtěli smířit a tak se rozhodli najít si vlastní cestu. Za nesouhlasu rodiny i odborníků začali pomalu propracovávat svůj vlastní domácí program, který pomáhal jim i Raunovi.

Tato metoda, zcela se lišící od metod stávajících ( později nazvaná jako Son-rise program®), pomohla Raunovi na cestě od němého, uzavřeného chlapce, kterému bylo naměřeno IQ méně než 30 k sociabilnímu, upovídanému mladíkovi s vysokým IQ a bez známek své předešlé diagnózy. Sama mohu potvrdit Raunovo plné uzdravení. Stal se totiž jedním z mých přátel a jeho přítelkyně byla zároveň moje spolubydlící v USA. Raun vystudoval univerzitu obor Biomedicíncká etika a nyní pracuje v Autism treatment center of America™ jako jeden ze skupinových terapeutů.

Více se o cestě Rauna Kaufmana můžete dozvědět v knize Son-rise zázrak pokračuje.

 

Od doby vyléčení Rauna Kaufmana byli Kaufmanovi zaplaveni žádostmi o pomoc. Rozhodli se tedy, že založí centrum, kde mohou pomáhat dalším rodinám. Toto centrum se jmenuje Autism treatment center of AmericaTM (www.son-rise.org) a působí jíž 30 let. Pomáhá tisícovkám rodin ze 66 zemí světa. Kaufmanovi napsali 12 knížek, které byly přeloženy do 22 jazyků, podle knihy Son-rise zázrak pokračuje byl též natočen film (v česku vysílán ČT pod názvem „Náš syn Ronchie“). V tomto centru jsem se též já vyškolila na certifikovanou dětskou Son-rise terapeutku a získala velmi cenné zkušenosti.

Son-rise program® tedy není žádná zázračná novinka, ale 30 let fungující terapie známá po celém světě. Odborníci velice neradi slyší o tom, že autismus může být léčitelný a většinou nad vyléčením některých z dětí jen mávnou rukou. Tvrdošíjně si stojí za nevyléčitelností autismu bez toho, aby se přesvědčili a některé rodiny vedoucí Son-rise program® (či jinou efektivní metodu) navštívili. Naštěstí jsou ale tací odborníci, kteří nadšeně sledují a dokumentují cesty rodin a jejich dětí a pomáhají rozšiřovat informace o Son-rise programu.

Psychologů, psychiatrů, speciálních pedagogů, lékařů, logopedů atd., kteří se nebojí vyjet ze zaběhnutých kolejí si velice vážím a moc ráda s nimi spolupracuji.